Betlémské světlo 2022

Skauti a skautky každý rok rozváží vánoční plamínek po celém Česku jako symbol míru, naděje a přátelství. Do Čech ho skautští kurýři přivezou 17. prosince vlakem. Ve čtvrtek 22. prosince bude opět možné si jej vyzvednout i u nás na Buštěhradě (nám. „U Macíků“, aut. zast. Buštěhrad).

Jak vznikla tradice Betlémského světla?

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem.

O šíření vánočního plamínku u nás se skauti a skautky starají již více než 30 let, poprvé doputovalo do tehdejšího Československa po pádu komunistického režimu.

Jaká je cesta Betlémského světla?

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kterým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům a skautkám z jednotlivých evropských zemí. Letos se tato slavnost s předáním světla bude v Betlémě konat 10. prosince, kdy zároveň slavíme Mezinárodní den lidských práv.

Až do Štědrého dne si pak lidé mohou od skautů připálit svíčky nebo lucerničky a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Skautští dobrovolníci světlo nerozvážejí jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí a připravují mnoho akcí pro veřejnost.

Přehled všech akcí a odběrných míst najdete na webové stránce www.betlemskesvetlo.cz

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?
Ideálním způsobem je lucerna nebo obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou.

Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?
Brněnští koordinátoři Betlémského světla testovali různé způsoby uchovávání světla ve videu.

Napsat komentář